Ar pritariate nuomonei, kad vyras privalo išlaikyti šeimą? O ar žinote, kad didelė dalis vyrų kuo puikiausiai jaučiasi, uždirbdami daug mažiau nei jų antrosios pusės? Psichologė Giedrė Gutautė-Klimienė atskleidžia vyraujančias tendencijas, kaip įvairios poros dalijasi šeimos finansiniais įsipareigojimais.
Ji teigia, kad visuomenėje yra nemaža dalis moterų ir vyrų, kurie laikosi nuomonės, jog vyras privalo išlaikyti šeimą, tačiau egzistuoja nemaža dalis ir kitaip mąstančiųjų: „Sunku būtų pasakyti, kuri nuomonė vyrauja. Viena aišku, jog šiuolaikinėje visuomenėje toks šeimos modelis, kai vyras išlaiko šeimą, nėra vienintelis sėkmingai egzistuojantis.“
Kada tai, jog žmona uždirba daugiau arba net išlaiko vyrą, šeimoje tampa problema?
Specialistė pažymi, kad, jei toks šeimos modelis, kai moteris uždirba daugiau arba išlaiko vyrą, yra priimtina abiem sutuoktiniams, tai tikrai nėra jokia problema.
Tokia situacija neigiamai veikia poros santykius tik tada, jei tai nepriimtina bent vienam iš sutuoktinių: „Jei moteris uždirbdama daugiau jaučiasi nejaukiai ar išnaudojama arba dėl to jaučia, jog pradeda negerbti savo vyro, nuvertina jį, arba jei vyras jaučiasi nuvertinamas dėl to savo žmonos, o galbūt pats savęs pradeda nevertinti, galbūt pyksta ant savęs ar ant žmonos, galbūt jaučiasi nepakankamai vyriškas ir pan. Tuomet tai yra problema.“
Pasiteiraujame G. Gutautės-Klimienės, kaip jaučiasi laikinai ir ilgą laiką žmonos išlaikomas vyras? Moteris tvirtina, kad tai priklauso nuo paties vyro požiūrio: „Jei kalbama apie standartinio požiūrio vyrą, kuris vyro pareiga laiko šeimos išlaikymą, tuomet jis jausis labai blogai, jei jį išlaikys žmona, nepriklausomai, ar ilgai, ar trumpai. Tokio tipo vyrui žmonos išlaikytinio statusas labai stipriai „kerta“ per savivertę.“
Tačiau, jei kalbama apie vyrą, kuris su žmona turi kitokius susitarimus dėl šeimos biudžeto pildymo ir darbų šeimoje pasidalijimo, jis, anot pašnekovės, gali jaustis visiškai normaliai ir pilnaverčiai.
G. Gutautė-Klimienė pataria, kaip elgtis moteriai, jei vyras staiga netenka pajamų šaltinio: „Svarbiausia poroje yra palaikyti vienas kitą. Kaip sakoma prie altoriaus – ir laimėje, ir nelaimėje. To dažnai pritrūksta. Bėdoje dažna pora yra linkusi imtis vienas kito kaltinimo, o ne supratimo ir palaikymo praktikos. Tai, žinoma, neigiamai veikia santykius. Tad pagrindinis patarimas būtų – palaikyti savo vyrą, nesmerkti ir nekaltinti jo. Tai didžiausia pagalba, kurią moteris gali suteikti savo vyrui tokioje situacijoje!“